O marce

Bentley i sport

Bentley i sport

Marka Bentley, która narodziła się w 1919 r. w Londynie, od początku swojego istnienia związana była ze sportem. Założycielem marki był Walter Owen Bentley, inżynier, ale i ogromny pasjonat sportów motorowych, którego ambicją było stworzenie szybkiego i najlepszego w swojej klasie samochodu. Prace nad pierwszym modelem Bentley EXP 2 zakończono w 1921 r. i od razu zadebiutował on z sukcesem w wyścigach w Brooklands, jako pierwszy przejeżdżając linię mety. Potem jeszcze kilka razy samochody Bentley zwyciężały w wyścigach w Brooklands, a miejsce to, określane przez Brytyjczyków mianem „Ascot of Motorsport”, stało się dla aut tej marki swoistym poligonem doświadczalnym.

Osiągnięcia sportowe

Jednak ambicje założyciela marki sięgały dużo dalej, bo aren międzynarodowych. W 1921 r. Bentley wspólnie z dwoma brytyjskimi kierowcami Harrym Varleyem i Frakiem Burgessą opracowali czterocylindrowy model Bentley 3 Litre, który wkrótce zaczął się z sukcesami rywalizować w wyścigach za granicą. W 1922 r. w zawodach 1922 TT za kierownicą jednego z aut siedział sam Walter O. Bentley. To bowiem jego pasja w największym stopniu zadecydowała o tym, że sporty motorowe na stałe wpisały się w DNA firmy.

Bentley Speed 8

Bentley w Le Mans

Prawdziwym testem dla nowo powstałej marki miał okazać się jednak dwudziestoczterogodzinny wyścig Le Mans. Bentley był początkowo sceptyczny, jednak po pierwszym wyścigu w 1923 r. w którym Bentley 3 Litr zajął czwarte miejsce i ustanowił nowy rekord okrążenia, zmienił zdanie. Pierwszy wyścig udało się wygrać już rok później, w 1924 roku, a od 1927 do 1930 roku wyścigowy team Bentey Boys stał się prawdziwym hegemonem rywalizacji Le Mans. Rozpoczęła się era, która na stałe zdefiniowała charakter marki.

Linia Bentley Golf

Jednak związki Bentleya ze sportem, mimo że głęboko zakorzenione w dyscyplinach motorowych, są zdecydowanie szersze. Nie jest przypadkiem, że 100-lecie swojego istnienia marka postanowiła uczcić m.in. powstaniem limitowanej, ekskluzywnej linii kijów golfowych Bentley Golf, podkreślając swój związek z jedną z najbardziej brytyjskich dyscyplin sportu.

Marka Bentley obecna jest w Polsce od 2009 roku. Do dyspozycji Klientów firmy są dwa salony – w Katowicach i Warszawie.