Bentley i sport

Bentley i sport

Marka Bentley, która narodziła się w 1919 r. w Londynie, od początku swojego istnienia związana była ze sportem. Założycielem marki był Walter Owen Bentley, inżynier, ale i ogromny pasjonat sportów motorowych, którego ambicją było stworzenie szybkiego i najlepszego w swojej klasie samochodu. Prace nad pierwszym modelem Bentley EXP 2 zakończono w 1921 r. i od razu zadebiutował on z sukcesem w wyścigach w Brooklands, jako pierwszy przejeżdżając linię mety. Potem jeszcze kilka razy samochody Bentley zwyciężały w wyścigach w Brooklands, a miejsce to, określane przez Brytyjczyków mianem „Ascot of Motorsport”, stało się dla aut tej marki swoistym poligonem doświadczalnym.

Bentley i sport
Zobacz więcej

Osiągnięcia sportowe

Jednak ambicje założyciela marki sięgały dużo dalej, bo aren międzynarodowych. W 1921 r. Bentley wspólnie z dwoma brytyjskimi kierowcami Harrym Varleyem i Frakiem Burgessą opracowali czterocylindrowy model Bentley 3 Litre, który wkrótce zaczął się z sukcesami rywalizować w wyścigach za granicą. W 1922 r. w zawodach 1922 TT za kierownicą jednego z aut siedział sam Walter O. Bentley. To bowiem jego pasja w największym stopniu zadecydowała o tym, że sporty motorowe na stałe wpisały się w DNA firmy.

Zobacz więcej

Bentley w Le Mans

Prawdziwym testem dla nowo powstałej marki miał okazać się jednak dwudziestoczterogodzinny wyścig Le Mans. Bentley był początkowo sceptyczny, jednak po pierwszym wyścigu w 1923 r. w którym Bentley 3 Litr zajął czwarte miejsce i ustanowił nowy rekord okrążenia, zmienił zdanie. Pierwszy wyścig udało się wygrać już rok później, w 1924 roku, a od 1927 do 1930 roku wyścigowy team Bentey Boys stał się prawdziwym hegemonem rywalizacji Le Mans. Rozpoczęła się era, która na stałe zdefiniowała charakter marki.

Bentley Speed 8
Zobacz więcej

Linia Bentley Golf

Jednak związki Bentleya ze sportem, mimo że głęboko zakorzenione w dyscyplinach motorowych, są zdecydowanie szersze. Nie jest przypadkiem, że 100-lecie swojego istnienia marka postanowiła uczcić m.in. powstaniem limitowanej, ekskluzywnej linii kijów golfowych Bentley Golf, podkreślając swój związek z jedną z najbardziej brytyjskich dyscyplin sportu.

Marka Bentley obecna jest w Polsce od 2009 roku. Do dyspozycji Klientów firmy są dwa salony – w Katowicach i Warszawie.

Zobacz więcej